Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Afriku můžete milovat, nebo nenávidět. Já si vybrala to první.

10. 05. 2011 10:00:00
Marie Imbrová toužila po Africe už jako dítě. Tenkrát jejímu snu nikdo nevěřil. „Místo bot k Vánocům jsem chtěla cestopis Emila Holuba,“ vzpomíná. Na africký kontinent vstoupila až o pár desítek let později – jako žena pověřená velvyslanectvím v Zimbabwe. Dnes žije napůl v oblíbené africké vesnici Tengenenge a v Čechách. Je sběratelkou afrických šperků, propagátorkou tamního umění a vede menší neziskovou organizaci.
Na Marii Imbrové si okamžitě všimnete klobouku. Doma jich má několik. Říká, že to je praktický doplněk, který navíc vzbuzuje vážnost a rozšiřuje osobní prostor.Na Marii Imbrové si okamžitě všimnete klobouku. Doma jich má několik. Říká, že to je praktický doplněk, který navíc vzbuzuje vážnost a rozšiřuje osobní prostor.

„Afriku můžete milovat, nebo nenávidět. Já si vybrala to první,“ začíná rozhovor Marie Imbrová. Její láska je vidět na první pohled – na hlavě má „safari“ klobouk a kolem krku výrazné africké šperky.

Jak dlouhá byla Vaše cesta, než jste prvně vkročila na africký kontinent?

Poměrně dost. Vdala jsem se, vystudovala orientalistiku – afrikanistiku s červeným diplomem a se dvěma dětmi. Vlastně jsem téměř vychovala dva syny, dceru a poté jela. V 39 letech jsem se dostala na ministerstvo a do Afriky.

Rodina Vás následovala?

Ano, děti tam chodily do škol a manžel pracoval. Dokonce nejmladší syn se odmítá vrátit a zůstal v Zimbabwe. Nikdy jsem nedala přednost jenom kariéře, chtěla jsem ji skloubit s rodinou. Teď se mi péče o děti vrátila. Ony jsou samostatné a já mohu dělat to, co nešlo v devatenácti.

Poznatky o Africe jste nejdříve nastudovala ve škole. Jsou tyto teorie aplikovatelné v praxi?

Někdy to je velice obtížné. Afrika je nesmírně dynamická a nejrůznější tabulky a analýzy tady rychle pozbývají smyslu. Za pár let je tu všechno úplně jinak.

imbrovacernosuci.pngAfrika je přece jen pro západní svět daleko a ten ho vnímá podle svých měřítek. Jak se oni dívají na nás?

Středoevropané jsou pro ně vůbec divní. Dívají se na nás jako na rozmařilé bytosti a my jimi skutečně jsme. Odkládáme oděv jenom proto, že se nám nelíbí. Máme všechno, na co běžný Afričan nemá nebo na to dlouho šetří, jako jsou hodinky nebo mobily. Pak to jsou třeba detaily, jak zacházíme s vodou.

V čem jsme tedy tak jiní?

Třeba ve vnímání sociálních hodnot. V Africe neexistuje individualismu. Lidé tam jsou spokojení, když jsou začlenění do komunity. Někdo je matka, tak se od ní očekává péče o děti. Chci zdůraznit, že jim to tak vyhovuje a jsou spokojení. Na prvním místě je komunita, kmen nebo rodina, pak až jednotlivec.

Dá se Afrika vůbec pochopit?

Až tehdy, pokud s nimi žijete. Sdílíte starost o vodu a jídlo. Přijmete skutečnost, že se někdy neobědvá, protože prostě není co. Zaplníte žaludek něčím, co není zas tak chutné, ale hlad odezní. A pak samozřejmě odhodíte individualismus a zapojíte se mezi ně. Pak můžete částečně pochopit Afriku. Jedním z příkladů nepochopení je ženská obřízka.

Žijete mezi Afričany a víte o ní...

To je přesně náš evropský pohled. Nám by se to nelíbilo. Obřízka souvisí se vzděláním i s populací a na plno místech se už nepraktikuje. Jsou ale etnika, kde se neobřezaná žena neprovdá, protože je považovaná za prostitutku. Je hrozné, pokud se to provádí na vesnici v primitivních podmínkách, dnes jsou ale i kliniky, které to dělají v hygienickém prostředí. Bez vzdělání se to ale nevymítí.

Jak ji tedy můžeme přijmout?imbrcern.png

Něco vám řeknu, co je na podobném principu. Jednou v době Velikonoc jsem měla na ambasádě přednášku o zvycích, byl o to velký zájem a nechyběla ani televize. Na závěr mě manžel vyšlehal pomlázkou. To byl takový šok, že ještě dlouho potom to běželo v televizích a lidé nechápali, jak je možné, že se někdo v Čechách takhle řeže. To je podstata odlišné kultury.

Zdůraznila jste obřízku i západní individualismus. Jak se chováme přímo v Africe, jsme pořád „koloniální pánové“?

Jistě. Prostředí běžného Afričana si stále přivlastňujeme, mám na mysli třeba mezinárodní hotely. Uvědomme si, že tam jezdíme na návštěvu, ale neustále se chováme velice evropsky, chceme náš servis. Jsme pro ně rozmařilí, ale paradoxně nás chtějí i napodobit. Rozmařilost je totiž symbolem bohatství a dostatku. Ten, kdo si neváží věcí má peníze na další.

Působila jste především v Keni a Zimbabwe. Je i dnes znát, že to jsou bývalé britské kolonie?

Samozřejmě. Například podle kohoutků u vany, vzdělávání nebo jízdy vlevo a také se tam podává čaj o páté.

Sbíráte šperky. Kolik jich máte?

V osobní sbírce jich mám přes osmdesát. Některé jsem si tvrdě vybojovala koupí na trhu a jsou z celé Afriky. Některé z nich mají zajímavou i krutou historii. Jsou v nich korálky z poloviny devatenáctého století a za některé šperky by se dříve dal koupit otrok.

Foto (Hana Krpešová): stránky Marie Imbrové

Autor: Kateřina Adamcová | úterý 10.5.2011 10:00 | karma článku: 26.71 | přečteno: 6149x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Brežněv v 68 roce už dávno věděl, že socialismus je nereformovatelný

Jakoby do dubu mluvil od zimy do srpna osmašedesátého roku Leonid Brežněv do Alexandra Dubčeka, když mu se soudružskou trpělivostí dával najevo nelibost s jeho kočírováním pražského jara na cestu kontrarevoluce

21.8.2017 v 22:56 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 136 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna (pokračování)

Byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších mocnářek - královny Viktorie. Říkali jí Ena a stala se taky královnou - ve Španělsku.

21.8.2017 v 21:37 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 167 | Diskuse

Vlastík Fürst

Teror na denním pořádku

„Vlastně se nic neděje“, takový dojem můžeme mít ze zpráv médií i z výroků některých zdejších blogerů. Jeden diskutér napsal: „Na silnicích každý rok zemře daleko víc lidí, než kolik zabijí teroristi, tak s tím pořád nestrašte!“

21.8.2017 v 20:35 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 531 | Diskuse

David Wiltsch

Bylo lépe než je dnes a EU je diktaturou nepamatovanou? Lidé zapomínají nebo jen blouzní?

Kupodivu se stále najdou lidé, kteří naše současné postavení vůči spojencům vnímají hůře, nežli naše postavení vůči Moskvě v druhé polovině minulého století. Smutné a tragické, jak rychle člověk zapomíná.

21.8.2017 v 20:02 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 546 | Diskuse

Tomáš Gayer

Co říkáte, to by byl paradox...

Erdogan vyzval Turky žijící v Německu, aby nevolili nepřátele Turecka, jmenovitě Merkelovou, Schultze a Zelené....

21.8.2017 v 19:25 | Karma článku: 19.04 | Přečteno: 433 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2432
Jsem studující pražská naplavenina. Původně (a snad i jednou konečně) z Krkonoš. Chvilku jsem pracovala a žila v Texasu, pak cestovala po Státech a JV Asii. Teď už zase pobíhám po Praze a občas po horách...

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.